Τα βιβλία μας γιορτάζουν!!!

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού ΒιβλίουΣτις 2 Απριλίου, ημέρα γενεθλίων του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου με σκοπό να τονώσει την αγάπη για το διάβασμα και να στρέψει την προσοχή στα παιδικά βιβλία.
Κάθε χρόνο ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της ΙΒΒΥ έχει την ευκαιρία να γίνει χορηγός της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου. Επιλέγει ένα θέμα και καλεί ένα γνωστό συγγραφέα να γράψει ένα μήνυμα για όλα τα παιδιά του κόσμου και ένα γνωστό εικονογράφο να φιλοτεχνήσει μια αφίσα.
Το υλικό αυτό χρησιμοποιείται με διάφορους τρόπους για την προώθηση των βιβλίων και της ανάγνωσης σε όλο τον κόσμο.
Τη Δευτέρα 4 Απριλ’ιου θα επισκεφθεί το νηπιαγωγείο μας η συγγραφέας και εικονογράφος  Αθηνά Σταμάτη!!!

Μουσική: Τάσος Ιωαννίδης, Στίχοι: Παυλίνα Παμπούδη
Ερμηνεία: Ερμιόνη Ιωαννίδου, Χορωδία

Το βιβλίο κι όχι ο σκύλος9T4Mge8TE

είν? ο πιο καλός μας φίλος

δε μαδάει, δε γαβγίζει

δεν πηδάει να σε ζαλίζει

και δεν τρέχει πάνω κάτω

να τα κάνει άνω κάτω.

student sitting on stack books reading clipart

Το βιβλίο μου κρατάω

το λατρεύω, τ? αγαπάω

όμως κάπου κάπου λέω:

«Μήπως και τα παραλέω;

This is an evaluation image and is Copyright Pamela Perry. Do not publish without acquiring a license. Image number: 0515-1002-0104-0834. http://www.acclaimimages.com/_gallery/_pages/0515-1002-0104-0834.html

Αχ και νάχα ένα σκυλάκι

να το χάιδευα λιγάκι!

Το βιβλίο κι όχι ο σκύλος

είν? πιο καλός μας φίλος

μας μαθαίνει μύρια όσα

μας μαθαίνει και τη γλώσσα

και χωρίς να μας σαλιώνει

να μας γλύφει, να δαγκώνει!

canstock3136294Το βιβλίο μου κρατάω

το λατρεύω, τ? αγαπάω

όμως κάπου κάπου λέω:

«Μήπως και τα παραλέω;

Αχ, και να ?χα ένα σκυλάκι

να το χάιδευα λιγάκι!»