Σχολικές αναμνήσεις…

Την Τρίτη 22 Μαρτίου 2016 επισκεφθήκαμε το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) !Το Μουσείο στεγάζεται σε ένα ιδιαίτερο διατηρητέο, νεοκλασικό κτίριο, στην οδό Τριπόδων 23, στην Πλάκα,  πολύ κοντά στο Μουσείο Ακρόπολης.
To Mουσείο αξιοποιεί μία από τις καλύτερες συλλογές σχολικών βιβλίων και σχολικού υλικού τα οποία  χρονικά καλύπτουν διάστημα περίπου τριών (3) αιώνων. Πολλές από τις εκδόσεις αυτές είναι σπάνιες και δυσεύρετες, ενώ πολλά βιβλία δεν υπάρχουν στις επίσημες βιβλιογραφίες και στις  μεγάλες βιβλιοθήκες. Οι συλλογές εμπλουτίζονται συνέχεια με δωρεές και αγορές υλικού.
Το Μουσείο ξυπνάει μνήμες, νοσταλγία και συγκίνηση από τα σχολικά  χρόνια.
Τα παιδιά ξεναγήθηκαν ευχάριστα και βιωματικά, παίρνοντας μέρος σε δύο εκπαιδευτικά  προγράμματα.  Το πρώτο ήταν η κουκουβάγια που ξεπηδά απ? τα παλιά αναγνωστικά και ζωντανεύει στα χέρια των παιδιών!
Τι είναι αυτό που ξέρει η κουκουβάγια για τα παλιά αναγνωστικά; Γιατί φώλιαζε μέσα στις δερμάτινες τσάντες των μαθητών πρωί και βράδυ;  Το ανακαλύψαμε με μύθους, αινίγματα, παιχνίδι, χρώματα και μουσικές! Το πρόγραμμα  κορυφώθηκε με τη δημιουργία μιας ξεχωριστής κουκουβάγιας κούκλας από κάθε παιδί και την εμψύχωση της!
Το δεύτερο ήταν το παλιό σχολειό ,μέσα από το οποίο τα παιδιά έμαθαν για

• την κτιριακή υποδομή των σχολείων της μεταπολεμικής εποχής
  •  τις δυσκολίες των παιδιών να μορφωθούν (λόγω ανέχειας, έλλειψης φροντίδας εκ μέρους των γονέων, απουσίας δωρεάν παιδείας κ.λπ.)
  •  το αυταρχικό παιδαγωγικό σύστημα και την αυθεντία του δασκάλου,
  •  τις δυσκολίες του έργου του δασκάλου, τον πολλαπλό ρόλο του στην τοπική κοινωνία, καθώς και τον έλεγχο
  •  τη χρησιμότητα συγκεκριμένων εκθεμάτων (ξυλόσομπας, εποπτικών μέσων, αναρτημένων γνωμικών, αμμοδόχου κ.λπ.Φόρεσαν τις παλιές σχολικές ποδιές και κράτησαν σχολικές τσάντες!!
  • photofacefun_com_1459663139 photofacefun_com_1459663207
  • photofacefun_com_1459663109 photofacefun_com_1459663125
    photofacefun_com_1459663163 photofacefun_com_1459663183 photofacefun_com_1459663207 photofacefun_com_1459663242 photofacefun_com_1459663276