Daily Archives 20 Ιανουαρίου 2013

Mάσκες συναισθημάτων

Τη φετινή χρονιά εφαρμόζουμε το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας Βήματα για τη Ζωή και αυτή την εποχή  επεξεργαζόμαστε τα συναισθήματα. Την εβδομάδα που μας πέρασε ασχοληθήκαμε με το συναίσθημα χαρά- λύπη.Τα παιδιά έ φτιαξαν μάσκες με χάρτινα πιάτα,βρήκαν και έκοψαν από περιοδικά χαρούμενα και λυπημένα πρόσωπα και κουβεντιάσμε σχετικά με τα σημάδια που φανερώνουν πως νιώθει ο άλλος,αλλαγή στη φωνή, στο στόμα, στα μάτια, στο σχήμα του σώματος.

Φτιάχνουμε βασιλόπιτα;

Φέτος αποφασίσαμε με τα παιδιά να φτιάξουμε τη βασιλόπιτα στο σχολείο!Φέραμε τα υλικά και την Παρασκευή 11 Γενάρη αποφασίσαμε να κάνουμε ζαχαροπλαστική!Πρώτα γράψαμε τη συνταγή και μετά όλοι μαζί αρχίσαμε να την εκτελούμε.Τα παδιά ενθουσιασμένα βοήθησαν και το αποτέλεσμα τους αντάμειψε!Το γλυκό μας πέτυχε.Οτυχερός της χρονιάς ήταν ο Γιάννης.