Eκπαιδευτικό εργαστήριο Αστροφυσικής

🚀🛸Την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2023 ,θα επισκεφτεί το νηπιαγωγείο μας το Hippo Theatre School για να παρουσιάσει στους μικρούς μαθητές το εκπαιδευτικό επιστημονικό πρόγραμμα αστροφυσικής για παιδιά Νηπιαγωγείου και Δημοτικού με τίτλο “Εισαγωγή στο Ηλιακό μας Σύστημα”.Στο εκπαιδευτικό εργαστήριο Αστροφυσικής, οι μαθητές με τη χρήση του λογισμικού της NASA, θα ταξιδέψουν στη γειτονία μας, δηλαδή στο Ηλιακό μας Σύστημα. Το αστέρι μας, ο Ήλιος ο οποίος φωτίζει και ζεσταίνει όλους εμάς, χωρίς να διακρίνει κανέναν, έχει θέσει σε τροχιές τους οκτώ πλανήτες του, οι οποίοι με σεβασμό και με απίστευτη ακρίβεια περιφέρονται γύρω του με απόλυτη αρμονία για δισεκατομμύρια χρόνια.
Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, ο κάθε πλανήτης θα μελετηθεί τόσο από σκοπιά Αστρονομίας όσο και Αστροφυσικής και στη συνέχεια θα διεξαχθεί ένα αντίστοιχο πείραμα που το αντιπροσωπεύει, προκειμένου να αποτυπωθεί στους μαθητές.Τα ουράνια σώματα των δισεκατομμυρίων χρόνων υπενθυμίζουν στον άνθρωπο το πόσο μικροί είμαστε στο απέραντο Σύμπαν. Μόλις το συνειδητοποιήσουμε – γινόμαστε σοφότεροι