Στο Νηπιαγωγείο ξανά!!!

Αγαπητοί γονείς και αγαπημένοι μας μαθητές
Έφτασε η στιγμή που θα επιστρέψουμε στο νηπιαγωγείο μας.Τη Δευτέρα 1η Ιουνίου λοιπόν ξεκινάμε, και θα συνεχίσουμε ως τις 26 Ιουνίου 2020 !!! Θέλουμε να σας ενημερώσουμε για μερικούς κανόνες που πρέπει να τηρήσουμε ώστε να κυλήσουν όλα ομαλά στο σχολείο μας και να κλείσουμε τη σχολική χρονιά όμορφα και αισιόδοξα όπως την αρχίσαμε!!!Πρέπει λοιπόν να λάβουμε όλα εκείνα τα μέτρα που θα διασφαλίσουν την υγεία όλων μας!!Χωρισμός τμημάτων. Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ, θα λειτουργήσουν και τα 3 τμήματα αλλά χωρισμένα σε 2 υποτμήματα Τα παιδιά θα έρχονται εκ περιτροπής στο σχολείο όπως σας έχουμε ενημερώσει στα email σας. Το ολοήμερο τμήμα δεν θα λειτουργήσει.Τα παιδιά θα παραλαμβάνονται από τη δασκάλα κάθε τμήματος και θα οδηγούνται στην τάξη τους.Για να αποφευχθεί ο συνωστισμός κατά την προσέλευση και αποχώρηση των παιδιών, οι γονείς παρακαλούνται να τηρούν τις αναγκαίες αποστάσεις.Η ώρα προσέλευσης των παιδιών είναι 8.15-8.30 π.μ και η ώρα αποχώρησης 13.00 μ.μ.                                                                                                     Διαμόρφωση τάξεων Με βάση τις εγκυκλίους και τις οδηγίες του ΕΟΔΥ :Οι αίθουσες διδασκαλίας έχουν διαμορφωθεί με τέτοιο τρόπο που επιτρέπει την τήρηση των προβλεπόμενων αποστάσεων Έχουν απομακρυνθεί παιχνίδια που δεν μπορούν να απολυμανθούν (π.χ. λούτρινα)Τα παιδιά θα χρησιμοποιούν ατομικά υλικά (μαρκαδόρους, ψαλίδια) και θα κάθονται σε συγκεκριμένες θέσεις (καρέκλες και τραπεζάκια) Τα παιχνίδια και τα υλικά που χρησιμοποιούνται θα απολυμαίνονται μετά από κάθε χρήση. Καθαριότητα & Απολύμανση Έχει γίνει συστηματική καθαριότητα των χώρων του νηπιαγωγείου καθώς και των επιφανειών, των υλικών και των παιχνιδιών. Το νηπιαγωγείο μας έχει προμηθευτεί με όλα τα αναγκαία μέσα απολύμανσης. Θα γίνεται συνεχής αερισμός των χώρων σε όλη τη διάρκεια του εκπαιδευτικού προγράμματος.Συστήνουμε να έχουν όλα τα παιδιά στην τσάντα τους (ατομικά) ένα πακέτο χαρτομάντιλα και μωρομάντηλα όπως και μπουκαλάκι με νερό ή παγουρίνο Κανόνες Ατομικής Υγιεινής Τόσο κατά τη διάρκεια του εκπαιδευτικού προγράμματος όσο και στο οικογενειακό τους περιβάλλον, είναι αναγκαία η εκπαίδευση των παιδιών στους κανόνες υγιεινής .Πρέπει να μάθουν να κάνουν τακτικό πλύσιμο χεριών με υγρό σαπούνι και νερό ή με αλκοολούχο αντισηπτικό.Το νηπιαγωγείο μας έχει προμηθευτεί με τις αναγκαίες ποσότητες αντισηπτικού διαλύματος και δε χρειάζεται να φέρουν τα παιδιά από το σπίτι.Πρέπει να μάθουν την τήρηση των κανόνων αναπνευστικής υγιεινής. Όταν βήχουν ή φταρνίζονται, να καλύπτουν τη μύτη και το στόμα με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο.Να πετούν το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλου στους κάδους απορριμμάτων και να πλένουν τα χέρια τους. Να αποφεύγουν την επαφή των χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα όσο είναι δυνατόν. Να αποφεύγουν επίσης τη χρήση προσωπικών αντικειμένων και ατομικών παιχνιδιών με άλλα παιδιά.Είναι προαιρετική η χρήση προστατευτικής μάσκας από το εκπαιδευτικό προσωπικό του νηπιαγωγείου ,ενώ δεν ενδείκνυται για μικρά παιδιά λόγω δυσκολιών στη σωστή χρήση τους.                                                                                                                                                              Διαχείριση Ύποπτου ΚρούσματοςΚάθε πρωί, είναι σημαντικό να γίνεται θερμομέτρηση των παιδιών στο σπίτι. Στο παραμικρό ύποπτο σύμπτωμα (δέκατα, βήχας, μπουκωμένη μύτη, κόπωση, δυσκολία αναπνοής, διάρροια, εμετός) το παιδί πρέπει να μείνει στο σπίτι και να ενημερωθεί άμεσα ο παιδίατρος.Σε περίπτωση που στο νηπιαγωγείο κάποιο παιδί εκδηλώσει συμπτώματα , έχει καθοριστεί συγκεκριμένος χώρος παραμονής του παιδιού και ειδοποιούνται άμεσα οι γονείς για να το παραλάβουν ενώ καλούνται να ενημερώνουν το νηπιαγωγείο καθ? όλη την πορεία της ασθένειας Ομαλή προσαρμογή Παιδιών στην καινούρια πραγματικότητα.Για να πετύχουμε την ομαλή προσαρμογή των παιδιών είναι απαραίτητη η συνεργασία μαζί σας. Πριν την επιστροφή λοιπόν στο σχολείο είναι σημαντικό να προετοιμάσετε τα παιδιά για τις διαφορετικές συνθήκες που θα κληθούν να αντιμετωπίσουν (διαχωρισμός τμημάτων, τήρηση σωστών αποστάσεων, ατομική χρήση υλικών) καθώς και να τα εκπαιδεύσετε σωστά στην τήρηση των μέτρων ατομικής υγιεινής.Εμείς, οι εκπαιδευτικοί θα προσπαθήσουμε να διασφαλίσουμε πρωταρχικά την υγεία των παιδιών, αλλά παράλληλα να τους προσφέρουμε ευχάριστο μαθησιακό περιβάλλον προσαρμοσμένο στις ιδιαίτερες συνθήκες.Ελπίζουμε να τελειώσουμε τη σχολική χρονιά με όμορφες αναμνήσεις που θα τους μείνουν ανεξίτηλα γραμμένες στη μνήμη τους ,και θα τα ενδυναμώσουν για τη συνέχεια της σχολικής τους πορείας.