Επιστολή :Πως αναγνωρίζουμε τα συναισθήματα

Αγαπητοί Γονείς,
Στο σημερινό μάθημα, αρχίσαμε να συζητάμε για τα συναισθήματα και για το πώς νιώθουν οι άνθρωποι.
Βέβαια, τις επόμενες εβδομάδες θα ασχοληθούμε αρκετά και θα μάθουμε πολύ περισ­σότερα πράγματα για αυτά.
Μιλήσαμε για τον τρόπο που μπορούμε να αναγνωρίζουμε τα σημάδια τα οποία μας δείχνουν πώς νιώθει κάποιος άλλος. Μάθαμε ότι ο τόνος της φωνής, οι εκφράσεις του προσώπου, η στάση του σώματος, αλλά και οι περιστάσεις, είναι όλα τους σημάδια αναγνώρισης που μπορούμε να χρησιμοποιούμε, για να αντιλαμβανόμαστε τα συναισθήματα των άλλων. Το να χρησιμοποιούμε τα σημάδια αναγνώρισης για να συμπεράνουμε πως νιώθει ο άλλος, είναι το πρώτο βήμα, για να κατανοήσουμε καινά συναισθανθούμε τους άλλους ανθρώπους.
Σε κάθε ένα από επόμενα μαθήματα που θα μάθουμε να αναγνωρίζουμε βασικά συναισθήματα, όπως χαρούμενος, λυπημένος, θυμωμένος, φοβισμένος, και απογοητευμένος, μπορείτε να ζητάτε από το παιδί σας να σας κάνει την ανάλογη γκριμάτσα.
Παρακάτω σας αναφέρουμε κάποια διασκεδαστικά και κάποια απλά πράγματα που μπορείτε να κάνετε στο σπίτι, ώστε να βοηθήσετε το παιδί σας να μάθει να αναγνωρίζει τα συναισθήματα των άλλων:

• Όταν διαβάζετε ένα παραμύθι μαζί, κοιτάξτε προσεκτικά τις εικόνες και ζητήστε από το παιδί
    σας να μαντέψει πώς νιώθουν οι χαρακτήρες. Συζητήστε μαζί του τι συμβαίνει στην ιστορία
    (τις περιστάσεις δηλαδή) και ότι και αυτό είναι ένα σημάδι για το πώς νιώθει κάποιος.
  • Όταν βλέπετε ταινίες, παρατηρείστε με το παιδί σας τα πρόσωπα των πρωταγωνιστών και
    ζητήστε του να σας πει πώς φαντάζεται ότι νιώθουν. Για να το κάνετε, μάλιστα, και πιο δια­σκεδαστικό, μπορείτε να χαμηλώσετε τον ήχο στο ελάχιστο και απλώς να παρακολουθείτε τα πρόσωπα και τα σώματα, παίζοντας το παιχνίδι «Ας μαντέψουμε πώς νιώθει».
  • Κόψτε μαζί με το παιδί σας από περιοδικά φωτογραφίες με τα πρόσωπα ανθρώπων. Κολλήστε τα σε ένα μεγάλο χαρτί ή χαρτόνι φτιάχνοντας ένα κολλάζ. Συζητήστε για τα διαφορετικά συναισθήματα που απεικονίζονται στις φωτογραφίες.
  • Λαμβάνετε το ίδιο σοβαρά υπόψη σας τα συναισθήματα του παιδιού σας, όπως και τα δικά σας.
  • Ενθαρρύνετε το να σας μιλάει για τις φιλίες του και για τα προβλήματα που κάποιες φορές
    μπορεί να έχει με αυτές.
  • Μοιραστείτε τα δικά σας συναισθήματα με το παιδί σας, έτσι ώστε να βλέπει το πρόσωπο σας και να ακούει τα λόγια σας καθώς τα περιγράφετε. Μη διστάσετε να χρησιμοποιήσετε μεγάλες λέξεις, όπως αγανακτισμένος, απογοητευμένος και προβληματισμένος. Αυτά όλα
    είναι συναισθήματα που έχει και το παιδί σας και έτσι το βοηθάτε να μπορεί να τα ονοματίσει.
  • Αφηγηθείτε στο παιδί σας πώς περάσατε την ημέρα σας στη δουλειά.
  • Συζητήστε μαζί του για κάποιο γεγονός που διαβάσατε στην εφημερίδα ή που ακούσατε στις ειδήσεις και μπορεί να προξενήσει έντονα συναισθήματα. Μπορείτε να του πείτε να το συζητήσει και μαζί μας στην τάξη.
  • Βοηθήστε το να κατανοήσει και τα συναισθήματα των άλλων ανθρώπων, συζητώντας για αυτά.
  • Προσπαθήστε, όσο αυτό είναι δυνατόν, να επικρατεί στο οικογενειακό σας περιβάλλον θε­τική και αισιόδοξη ατμόσφαιρα.
  • Δείξτε στο παιδί σας ότι είναι σημαντικό για εσάς: Αφιερώστε του χρόνο, συμμετέχετε στις εκδηλώσεις του σχολείου, γνωρίστε τους φίλους του, συζητήστε μαζί του για τις καθημερινές εμπειρίες του.
  • Μην ξεχνάτε να του λέτε συχνά ότι το αγαπάτε.

Η  νηπιαγωγός