Είμαστε διαφορετικοί αλλά και μοναδικοί!

Παγκόσμια ημέρα για τα δικαιώματα του παιδιού σήμερα και αδράξαμε την ευκαιρία να ασχοληθούμε με τα δικαιώματα των παιδιών όλου του κόσμου!Μιλήσαμε για το δικαιώματα όλων των παιδιών ανεξαρτήτως χρώματος,καταγωγής,οικονομικής κατάστασης και γλώσσας στη μόρφωση,στην ειρήνη,την αγάπη ,τη φιλία την ελευθερία και άλλα πολλά, ταζωγραφίσαμε και τα τραγουδήσαμε!

Μάθαμε το υπέροχο

Γαϊτανάκι

σε ποίηση του μεγάλου ποιητή Γιάννη Ρίτσου

(Αν όλα τα παιδιά της γης)

Αν όλα τα παιδιά της γης

Δίναν γερά τα χέρια

Κορίτσια, αγόρια στη σειρά

Και στήνανε χορό

Ο κύκλος θα γινότανε

Πολύ πολύ μεγάλος

Κι ολόκληρη τη γη μας

Αν όλα τα παιδιά της γης

Φωνάζαν τους μεγάλους

Κι αφήναν τα γραφεία τους

Και μπαίναν στο χορό

Ο κύκλος θα γινότανε

Ακόμα πιο μεγάλος

Και δυό φορές τη γη μας

Θ? αγκάλιαζε θαρρώ (δις)

Θα? φτάναν τότε τα πουλιά

Θα? φτάναν τα λουλούδια

Θα έφτανε και η άνοιξη

Να μπει μεσ? το χόρο

Κι ο κύκλος θα γινότανε

Πολύ πολύ μεγάλος

Και τρεις φορές τη γη μας

Θ? αγκάλιαζε θαρρώ (δις)

Με την ευκαρία ετοιμάσαμε και την 4η επιστολή για το  πρόγραμμα Βήματα για τη Ζωή

5η Επιστολή

Είμαστε διαφορετικοί αλλά και μοναδικοί!

Αγαπητοί Γονείς,

Σήμερα, στο μάθημα μας, μάθαμε ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε διαφορετικοί, αλλά ίσοι κι έχουμε  τα ίδια ανθρώπινα δικαιώματα. Μερικές φορές, οι διαφορές που έχουμε στην εμφάνιση μας  κάνουν να μην βλέπουμε πως στην ουσία, ως άνθρωποι, έχουμε όλοι την ίδια αξία. Ωστόσο όλοι είμαστε και μοναδικοί και ξεχωριστοί. Κανένας δεν είναι, εντελώς, ίδιος με κάποιον άλλο .Και όλοι, έχουμε την ανάγκη να αναγνωρίζεται αυτή η μοναδικότητα μας. Και τα παιδιά, επίσης, νιώθουν την ανάγκη να αισθάνονται μοναδικά και να διαπιστώνουν ότι οι ιδιαίτερες ικανότητές τους εκτιμώνται και γίνονται σεβαστές από τους άλλους. Βεβαίως η πιο σημαντική γι αυτά αναγνώριση είναι αυτή από τους γονείς  τους. Η αυτοεκτίμηση των παιδιών δεν είναι κάτι που μπορεί να αποκτηθεί σε μια στιγμή, αλλά χτίζεται λίγο-λίγο με τη δική σας καθοριστική συμβολή. Το κάθε παιδί έχει ανάγκη να βλέπει στο βλέμμα του γονιού του αναγνώριση και αποδοχή, γι αυτό που είναι. Έχει ανάγκη να νιώθει ότι το αγαπάνε έτσι  όπως είναι και χωρίς όρους. Αυτά που από την πλευρά σας μπορείτε να κάνετε εσείς, για να βοηθήσετε το παιδί σας να αναγνωρίσει και να σεβαστεί και το ίδιο τη μοναδικότητα του, είναι τα εξής:

?           Αποδεχθείτε το με τις δικές του μοναδικές και ξεχωριστές διαφορές.

?           Βοηθήστε το να χτίσει την εικόνα του, περιγράφοντας του τα χαρακτηριστικά του την προσωπικότητά του (με θετικό τρόπο), τις θετικές συμπεριφορές του, αλλά και τις ικανότητές του .

?           Βοηθήστε το να αναγνωρίσει τα ταλέντα που ήδη έχει, αλλά και να ανακαλύψει νέα.

?           Μην το συγκρίνετε με άλλα παιδιά. Μπορείτε μόνο να συγκρίνετε τις τωρινές επιδόσεις με παλαιότερες.

?           Καθοδηγήστε το να κάνει το ίδιο και μόνο του, να συγκρίνει δηλαδή το τώρα με το πριν  και να συνειδητοποιεί τις προόδους του.

?           Παροτρύνετε το να σέβεται όλους τους ανθρώπους, ανεξαρτήτως από τον τόπο το επάγγελμα, ή την κοινωνικοοικονομική τους θέση.

?           Ενθαρρύνετε το να βλέπει τις διαφορετικές οπτικές των άλλων. Προσέξτε να μη βάζετε «ετικέτες» στο παιδί. Εάν πιστεύετε ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνετε μια κρίση, τότε μπορείτε να χαρακτηρίσετε την συγκεκριμένη συμπεριφορά και όχι το ίδιο. Για παράδειγμα, είναι καλύτερα να σχολιάσετε τον τρόπο του παιδιού σε μια συγκεκριμένη στιγμή λέγοντας: «Σήμερα που ήρθε ο ξάδερφος σου να παίξετε, έκανες πολύ φασαρία» παρά να του πείτε: «Είσαι πάντα πολύ άτακτος και σήμερα που ήρθε το ξαδερφάκι  σου το παράκανες» Το παιδί που ακούει πάντα ότι είναι «άτακτο», θα συνεχίσει να είναι άτακτο. Το παιδί που  ακούει ότι είναι «ντροπαλό», θα συνεχίσει να είναι ντροπαλό. Δώστε στα παιδιά ευκαιρίες να κάνουν πράγματα στα οποία «τα καταφέρνουν»!

Η   Νηπιαγωγός    Ευαγγελία Τριανταφύλλου