Ανυπόμονος….Βήματα για τη ζωή.

can-stock-photo_csp21302614

Στο επόμενο μάθημα θα ασχοληθούμε με τον ανυπόμονο!Όταν περιμένουμε κάτι με λαχτάρα και                                                    πολλές φορές δεν μπορεί να γίνει αμέσως, αισθανόμαστε ανυπόμονοι
Γλωσσικές έννοιες που θα μας απασχολήσουν: Ανυπόμονος, Ανυπομονώ, Ανυπομονησία,                                                        Λαχτάρα, Περιμένω, Παραχωρώ τη σειρά μου.

ανυπομονηΣτόχοι Να κατανοήσουν τα παιδιά το συναίσθημα της ανυπομονησίας.
Να αντιληφθούν ότι πρόκειται για ένα χρονικό διάστημα, το οποίο τους προκαλεί ένταση.
Να προβληματιστούν για το τι μπορούν να κάνουν να διαχειριστούν το συναίσθημα αυτό.
Δραστηριότητες.
Περνώντας το Κουνελάκι της ησυχίας από αγκαλιά σε αγκαλιά, καλούμε τα παιδιά να θυμηθούν και να μας διηγηθούν ένα περιστατικό που τα έκανε να αισθάνονται ανυπόμονα. Πώς το αντιμετώπισαν;
Στο «λεξικό των συναισθημάτων» που ετοιμάσαμε από την αρχή της χρονιάς, λέμε στα παιδιά να γράψουν τη λέξη Ανυπόμονος και να ζωγραφίσουν την αναμονή ή ό,τι τους κάνει ανυπόμονους.Αυτό το ζωγραφίζουν και σε ατομικό έντυπο.Ένα ωραίο παραμύθι για  ανάγνωση ή ακρόαση είναι ο γνωστός μύθος του Αισώπου  Η κότα που γεννούσε τα χρυσά αυγά!

Θα πούμε γνωμικά και παροιμίες…
?        Όποιος βιάζεται σκοντάφτει.
?        Αγάλι-αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι.
?        Όποιος γνωρίζει να υπομένει, πάντα κερδισμένος βγαίνει.
?        Όποιος έχει υπομονή, βλέπει όσα επιθυμεί. Κι όποιος δεν ξέρει να υπομένει, χάνει ό,τι περιμένει.
?        Άνθρωπος χωρίς υπομονή, λυχνάρι δίχως λάδι.