Monthly Archives Ιανουάριος 2022

Με το Εράσμους στην Κροατία!!!

Στο πλαίσιο υλοποίησης του σχεδίου Erasmus+ με τίτλο «DEMOCRAC(Z)Y- Crazy for active participation» με κωδικό 2020-1-EL01-KA229-078858_6, Εκπαιδευτικοί από το 2ο Νηπιαγωγείο Παιανίας ,το Συντονιστικό Σχολείο, Νηπιαγωγείο Παραλίας Βέργας Καλαμάτας, το ICS “Militi” di Barcellona Pozzo di Gotto της Ιταλίας, το Escola Pericot, Girona της Ισπανίας και το Ecole communale du Laveu, Li?ge του Βελγίου φιλοξενήθηκαν στο Σχολείο Υποδοχής της Κροατίας Dje?ji vrti? “Djecji svijet” στην πόλη Βαραζντίν, από τις 18-22 Οκτωβρίου 2021.

Επιστροφή στο σχολείο

Εν όψει της αυριανής επιστροφής στο σχολείο μας σας υπενθυμίζουμε ότι:
Κάνουμε όλοι τα self test στα παιδιά και τα δηλώνουμε στην πλατφόρμα σήμερα.Τα παιδιά με μπούκωμα, μιξούλες, βήχα, να μείνουν στο σπίτι, όπως επίσης και τα παιδιά που ήρθαν σε επαφή με θετικά κρούσματα.
Ελέγχουμε τις μάσκες των παιδιών: Να εφαρμόζουν καλά στο πρόσωπο των παιδιών και να έχουν συρματάκι στη μύτη.
Προτιμείστε ασφαλείας ή μιας χρήσεως...

European Christmas Decoration Exchange 2021!!

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά συμμετέχουμε στη δράση European Christmas Decoration Exchange 2021!!!Ανταλλάξαμε χριστουγεννιάτικα στολίδια, ήθη και έθιμα και πληροφορίες, με 30 ευρωπαϊκά σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και στολίσαμε το δέντρο μας με αυτά!!!Οι χώρες με τις οποίες συνεργαστήκαμε είναι:Γαλλία,Αγγλία,Πολωνία,Σουηδία,Τσεχία,Ουγγαρία,Ισπανία,Ιταλία,Πορτογαλία,Ρουμανία,Γερμανία!!!

3d printer στο νηπιαγωγείο μας!!!

Το Νηπιαγωγείο μας ,πάντα πρωτοπόρο και ανοιχτό σε νέες εκπαιδευτικές δράσεις απέκτησε τον πρώτο του 3d printer από δωρεά!!! Σήμερα λοιπόν με τη βοήθεια του κ Βαγγέλη Βαζάκα που είναι γονέας μαθήτριας μας πραγματοποιήσαμε τις πρώτες εκτυπώσεις μας!!!